برگزاری آیین نکو داشت هفته کتاب ، کتابخوانی و کتابدار در دانشگاه سمنان

آیین نکو داشت هفته کتابخوانی و کتابدار به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در دانشگاه سمنان برگزارشد.

آیین نکو داشت هفته کتابخوانی و کتابدار به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی روز دوشنبه 24 آبان ماه، با حضور معاونت پژوهش و فناری دانشگاه،  اساتید، کتابداران و دانشجویان گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه سمنان در دانشگاه سمنان برگزارشد.

این مراسم توسط انجمن علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش شناسی  و با همکاری کتابخانه مرکزی به صورت غیر حضوری (آنلاین ) برگزارشد.

در این آیین که با تلاوت آیاتی از قرآن کریم، سرود ملی و پخش کلیپی از سخنان مقام معظم رهبری در مورد اهمیت کتاب و کتابخوانی شروع شد،  دکتر روح اله خادمی ریاست کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه ضمن خیر مقدم به دکتر سعدالدین معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه و دکتر اصنافی از گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی مهمان ویژه مراسم، دیگر شرکت کنندگان و کتابداران تشکر و تقدیر کردند.

در ادامه دکتر سعدالدین به میهمانان و شرکت کنندگان خیر مقدم گفت و با بیان اینکه علم دانش شناسی یک علم تخصصی است به جایگاه و اهمیت موضوع کتاب، کتابخوانی و کتابدار در دانشگاه سمنان و نقش منابع علمی به ویژه کتاب به عنوان معتبرترین مرجع برای کارهای پژوهشی و علمی، اهمیت برخورد کتابدار با مراجعان، نقش کتابخانه به عنوان مرکز پویایی دانشگاه و پناهگاهی برای دانشجو جهت یافتن و رفع اطلاعات مورد نیازخود و مرکز پویایی ذهن دانشجو و یکی از مکان هایی که حتما دانشجویان به آن مراجعه می کنند، اشاره کرد. ایشان به نقش و اهمیت منابع اطلاعاتی تخصصی و معتبر موجود در کتابخانه مرکزی دانشگاه در رفع نیازهای اطلاعاتی مخاطبان و مراجعان و در نهایت در ارتقای رشد جامعه ی پویا، مطالعه جمعی و نقد محتویات علمی توسط دانشجویان، باورپذیری در این خصوص برای داشتن جامعه ای پویا و دانش بنیان و به عنوان مرکزی جهت پرورش نیروهای تخصصی و مدیران آینده کشور پرداخت.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه از کتابخانه به عنوان درگاه ارتباطی دانشجویان با فضاهای علمی دنیا و از اساتید، پژوهشگران و دانشجویان به عنوان مبلغان علم یاد کرد و با اشاره به  منابع اطلاعاتی موجود در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه سمنان  از قبیل 180 هزار جلد کتب(فارسی و غیر فارسی) چاپی، هزاران پایان نامه چاپی ، 30 هزار منابع الکترونیکی ، 600 سند و مدرک در بخش اسناد در رشته های مختلف ، 300 پایگاه اطلاعاتی علمی لاتین و 5 پایگاه علمی فارسی،  برگزاری اولین جشنواره کاریکاتور و اولین جشنواره کاریکلماتور در حوزه کتاب و تلاش برای برگزاری دومین جشنواره های ذکر شده ، پیشگامی در برنامه آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان ، ایجاد گروه تخصصی علم سنجی و وب سنجی ، انجام همانند جویی پایان نامه های تحصیلات تکمیلی و برخورداری از مدیر متخصص و کتابداران متخصص، قرار گرفتن کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه در زمره 10درصد برتر کتابخانه مرکزی دانشگاهی کشور ، کسب رتبه­های برتر منطقه 9 ( دانشگاه های خراسان رضوی ، شمالی و جنوبی) دانشگاه های کشور در زمینه ثبت موضوعات برای همانندجویی،  به اهمیت توانمندی ها و فعالیت های ارائه شده در کتابخانه مرکزی دانشگاه پرداخت. ایشان در پایان سخنان خود ضمن تبریک روز کتابدار از  کتابداران و اساتید علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه تشکر کردند.

در ادامه مراسم دکتر معرفت مشاور انجمن علمی علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه  ضمن تشکر از سخنان دکتر سعدالدین روز کتابدار را به همه کتابداران، اساتید و دانشجویان این رشته تبریک گفت.

سخنران پایانی مراسم دکتر اصنافی (مهمان ویژه مراسم ) بود که ضمن خیر مقدم به همه شرکت کنندگان و تشکر از آنان به ارائه مطالب با موضوع استفاده از پهبادها در کتابخانه ها پرداخت .دکتر اصنافی ضمن اشاره به استفاده از فناوری ها و ابزارهای نوین در همه عرصه ها به ویژه کتابخانه ها به بهره گیری از پهبادها از قرن 19در امور نظامی، آتش نشانی، فیلمبرداری، معماری و... و در نهایت چگونگی استفاده از آن در کتابخانه از سال 2018 جهت تحویل کتاب به سالمندان، بیماران ، کودکان و کسانی که امکان و توان مراجعه کتابخانه را ندارند  پرداخت . ایشان بیان کرد در خصوص جابه جایی کتب به مکان مورد نظر می توان از کوات کوپترهای دارای باکس، در خصوص شلف خوانی ، گردآوردی داده ها از هلی شات های کوچک و در کل از پهبادها با رعایت استانداردهای وضع شده به عنوان دستیار کتابدار  و یا دستیار پژوهشی در کتابخانه ها  استفاده کرد.

همچنین پیام تقدیر و تبریک ریاست محترم دانشگاه به مناسبت هفته کتاب، کتابخوانی و گرامیداشت روز کتابدار، کلیپ معرفی فعالیت های انجمن و معرفی همکاران کتابخانه مرکزی به نمایش گذاشته شد.

پایان بخش آیین نکوداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار لوح تقدیری بود که از طرف دکتر سعد الدین معاون پژوهش و فناوری دانشگاه و دکتر خادمی ریاست کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد به کتابداران قرائت شد.

 


کلمات کلیدی

0 نظر برای این خبر وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *