بخش امانت :

بخش امانت کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه سمنان تبلور فعالیتهای کتابخانه محسوب می شود ، در این بخش انواع منابع کتابخانه  به متقاضی برای زمانی مشخص ارائه می شود.

اهداف

 این بخش در راستای اهداف کتابخانه  و با نیاز سنجی و اعلام منابع مورد نیاز مراجعان ، سعی در رفع نیازهای اطلاعاتی مراجعان و فراهم نمودن بستری مناسب برای انجام امور آموزشی و پژوهشی مراجعان دارد.

وظایف و خدمات

 1. امانت و بازگشت کتاب
 2. تسویه حساب  با کتابخانه
 3. نیاز سنجی وتهیه منابع مورد نیاز مراجعان
 4. راهنمایی مراجعان در جستجوی رایانه ای و بازیابی کتاب
 5. چیدن و مرتب نمودن کتابهای بازگشتی در قفسه ها
 6. شناسایی کتابهای دارای اشکال ( بارکد، شماره ثبت و ...) وارسال به بخش فنی برای رفع اشکال
 7. جدا سازی کتابهای مخدوش و ثبت در سیستم جهت ارسال به صحافی
 8. وجین
 9. شلف خوانی و کنترل مجموعه

 

دستورالعمل امانت :

 

استفاده کنندگان

گروه های چهارگانه اعضای درون سازمانی و اعضای برون سازمانی(دانشجویان ، اساتید ،کارکنان دانشگاه سمنان و در حال حاضر دانشجویان دانشگاه فرزانگان یا عضای برون سازمانی )مندرج در آیین نامه، استفاده کنندگان کتابخانه هستند

رعایت نکات ذیل برای استفاده بهینه از منابع ضروریست :

 1. دانشجویان ، اساتید و کارکنان دانشگاه سمنان به صورت خود کار عضو کتابخانه می باشند و نیازی به ثبت نام ندارند.
 2. امانت کتاب فقط با ارائه " کارت دانشجویی " به شخص صاحب کارت امکان پذیر است.

 

 1. تمدیدکتابها " توسط خود اعضا " و از طریق مراجعه به "سرویسهای امانت "به آدرس اینترنتی http://simorgh.semnan.ac.ir
 2. تاریخ بازگشت کتابها از طریق مراجعه به سرویس های امانت قابل مشاهده است

                                                                                 

 1. در حال حاضر جریمه دیر کرد کتاب به ازای هر روز برای دانشجویان کارشناسی 500 ریال و برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا 800 ریال است
 2. در صورتی که کتاب به امانت گرفته شده مفقود ، ناقص  ویا به هر صورتی غیر قابل استفاده شود، باید عین کتاب یا آخرین چاپ آن حد اکثر ظرف مدت یک ماه تهیه و تحویل گردد و یا برابر با مقررات کتابخانه جبران خسارت نماید.

تبصره 1 :در صورتی که کتاب نایاب باشد و یا به هر دلیل دیگری امکان تهیه آن وجود نداشته باشد امانت گیرنده موظف به جبران خسارت می باشد.

تبصره 1-1: میزان دریافت خسارت در مورد منابع لاتین ، کتابهای تک نسخه ای ، کتابهای مرجع و منابع مشابه با توجه به نوع منبع گاهی تا چند برابر قیمت روز خواهد بود.

 

 1. مدت و تعداد امانت کتابها به شرح زیر می باشد:

 

اعضا

تعداد امانت

مدت امانت

کارشناسی

5

14 روز

ارشد

7

30 روز

دکترا

7

30 روز

هیات

علمی

7

45روز

کارکنان

3

15 روز

یادآور می شود که اعضای کتابخانه های دانشگاه سمنان با مراجعه مستمر به سرویسهای امانت و گزینه ورود (در صفحه اصلی نرم افزار سیمرغ دانشگاه سمنان  به آدرس( http://simorgh.semnan.ac.ir)، ضمن بررسی کارت امانت کتاب خود ، از تاریخ بازگشت کتابها ، وضعیت کتابهای رزروی ، میزان جریمه و دیر کرد  کتابها نیز مطلع شوند. .(راهنمای هریک از این موارد در سایت کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد در منوی برگه ای تحت عنوان "راهنماها" قرار داده شده است). بدیهی است کتابخانه هیچگونه مسئولیتی در قبال جریمه ودیر کرد کتابها ندارد.

نکته مهم اینکه** امکان جستجوی منابع چاپی (کتاب و پایان نامه ) به ویژه  منابع کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد و کتابخانه های  اقماری دانشگاه سمنان  و همچنین تمدید کتاب و سایر موارد فوق الذکر بصورت الکترونیکی و در سیستم تحت وب کتابخانه (سیمرغ) برای کاربران فراهم شده است.بدین ترتیب کلیه کاربران(اعضای کتابخانه) دانشگاه سمنان می توانند از طریق سایت کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه سمنان ،آیکون   کتاب و یا پایان نامه مورد نیاز خود  را جستجو (Search)و همچنین در همین درگاه از طریق آیکون    تمدید و رزرو کتاب بصورت مستقیم و تحت وب را انجام دهند.

 

در صورت نیاز به تمدید یک کتاب ،رعایت نکات زیر ضروری است .

نکته اول :

•کتب تاخیری را به هیچ وجه نمی توان تمدید کرد. لذا کاربران گرامی باید توجه نمایند که قبل از پایان تاریخ بازگشت کتاب حداقل 24 ساعت قبل (1 روزقبل) و حداکثر در روز (تاریخ )بازگشت کتاب ، (مشروط به اینکه کتاب رزرو عضوی نباشد) کتاب مورد نیاز خود را تمدید نمایند. در صورت عدم تمدید کتاب بعد از تاریخ بازگشت تعیین شده عضو علاوه بر عدم اختیار برای تمدید ، مشمول جریمه تاخیر نیز خواهد بود.
نکته دوم :
•کتاب مورد نیاز یک عضو تا زمانی که رزرو عضوی نباشد تا بی نهایت قابل تمدید خواهد بود . و مدت زمان هر تمدید یک کتاب برابر با مدت زمان امانت آن کتاب خواهد بود .(برای مثال اگر دانشجوی کارشناسی یک کتابی را بعد از پایان مدت امانت (14 روز) باز هم نیاز داشت با هر بار تمدید آن 14 روز  دیگر می تواند استفاده کند و در امانت داشته باشد و در صورت نیاز به مدت زمان بیشتر مشروط به رزرو نبودن کتاب مورد نظر ، می توند بارها و بارها آن را تمدید نماید

 

 

مسئول بخش : محمد ابراهیمی

تلفن :  02331535135

فایل ها