در 300 کیلومتری شرق پایتخت در شهر سمنان و در دل کویر، دانشگاه با قدمت سمنان قرار دارد که  کتابخانه مرکزی آن همچون گنجینه ای ارزشمند در میانه این مجموعه می درخشد. از نظر معماری و زیبایی بنا، نمونه کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان در کشور بی نظیر است و بسان نگین انگشتری در حلقه علم و دانایی و فضای دانشگاه سمنان می درخشد. کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه سمنان دارای زیربنایی به مساحت چهار هزار و ۸۳۰ متر مربع است. در این پروژه سعی شده که حجم مجموعه کتابخانه دانشگاهی و سالن آن به عنوان یک تندیس یا یک عکس به یاد ماندنی باقی بماندگره و چفد ضربدری در نما، حجم را از نظر بصری به هم پیوسته نشان میدهد. در حالی که شیشه های ثابت تیره مثلثی شکل فضا را روشن میکند و در واقع به نوعی با نور و سایه بازی میکند. این عناصر با کاهش نور خورشید بخصوص در تابستان گرم و خشک سمنان یک فضای آرام را بوجود می آورد.

وب سایت معتبر arthitecturalطرح آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان را در کنار طرح بزرگترین معماران دنیا از جمله زاها حدید، نورمن فاستر استیون هال و گروه BIG به عنوان پربازدیدکننده ترین طرحهای فرهنگی دنیا در سال 2012 اعلام کرده است. طرح این ساختمان به عنوان کانسپت های برتر معماری و هنر در مجلات و وب سایتهای معتبر بین المللی به صورت پی در پی به چاپ رسیده است.

کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه سمنان،یکی از طرح های موفق در زمینه طراحی کتابخانه است. این طرح با زیربنای هشت هزار مترمربع شامل کتابخانه و یک سالن اجتماعات که در کنار یکدیگر ساخته شده در قطب مرکزی دانشگاه واقع شده است.

 طراحی کتابخانه می‌تواند شاخصه یک معماری مدرن و تاثیرگذارباشد و بخشی از هویت فرهنگی یک جامعه را بازگو می‌کند. در طراحی این کتابخانه از شکستگی ها و نورپردازیهای خاص استفاده شده است.

بخش های مختلف کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه سمنان  از جمله بخش منابع چاپی ، بخش مطالعه، نشیمن مخصوص مطالعه روزنامه،کافه کتاب،سالن مجموعه مراجع،دفتراداری ، مدیریت و پشتیبانی سیستم ها ،منابع دیجیتال، مرکز موزه و اسناد ( فضای کتاب‌های نفیس) در نوع خود جالب توجه است .